Strona główna » Nasze wydawnictwa » marzec-kwiecień, nr 3-5 (136-137) / 2004 » Kultura
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

marzec-kwiecień, nr 3-5 (136-137) / 2004

Śpiewaj razem z nami - 2004 w Jarosławiu i Przemyślu
3 marca br. Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu rozbrzmiewał śpiewem solowym i zespołowym uczestników Eliminacji Powiatowych XIV Przeglądu Piosenki "ŚPIEWAJ RAZEM Z NAMI". W eliminacjach wystąpiło 25 solistów i 8 zespołów. Każdy z nich mógł zaprezentować po dwie piosenki o łącznym czasie trwania do 10 minut.
Wykonawcy byli oceniani w czterech kategoriach:
  • kategoria I - soliści w wieku 6 - 9 lat (klasy 0-3);
  • kategoria II - soliści w wieku 10 - 12 lat (klasy 4-6);
  • kategoria III - soliści w wieku 13 - 17 lat (gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne);
  • kategoria IV - zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne.
Oceniało ich jury w składzie: Zofia Kolasa - instruktor MOK w Jarosławiu, Jacek Marcińczak - instruktor Centrum Kulturalnego w Przemyślu, Jarosław Orłowski - muzyk - instrumentalista. Do finału Przeglądu, który będzie miał miejsce w CK w Przemyślu jury zakwalifikowało: w pierwszej kategorii - Dominikę Lonc z "zerówki" przy SP w Dobkowicach (przygotowaną przez p. Agnieszkę Bobowicz), Gabrielę Benedyk z SP w Roźwienicy (na zdjęciu - przygotowaną przez p. Beatę Kroczek), Mateusza Neściora, również z SP w Roźwienicy (przygotowanego przez p. Dorotę Tarnawską); w drugiej kategorii - Ilonę Lichończak z SP w Wiązownicy (przygotowaną przez p. Małgorzatę Tereszko), Jakuba Magę - z SP w Wierzbnej (przygotowanego przez p. Agatę Bielówkę), Kingę Zalot z MOK; w trzeciej kategorii - Mariusza Leśniowskiego z Gimnazjum w Pełkiniach (przygotowanego przez p. Ryszarda Wróbla) i Adriana Sikorę z Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Jarosławiu (przygotowanego przez p. Leszka Ledwożywa) oraz Agnieszkę Krzyczkowską, Klaudię Nykiel i Dorotę Przytocką z MOK (wszystkie solistki MOK przygotował Wiktor Marut). Niestety do finału nie zakwalifikował się żaden z zespołów stanowiących czwartą kategorię. "Zawsze mi żal tych, którym się nie poszczęściło. Przecież nawet dorosłym trudno znieść "porażkę", a cóż dopiero młodszym. Fortuna jednak kołem się toczy i wszyscy, którzy zechcą będą mieli swoją szansę na następnym XV, jubileuszowym przeglądzie!" - powiedział na zakończenie główny koordynator imprezy z ramienia MOK - Andrzej Zgryźniak.

Michał Drzazga

***


W dniach 20-21 marca w sali widowiskowej CK odbył się FINAŁ XIV Przeglądu Piosenki "Śpiewaj razem z nami". Celem imprezy była prezentacja dorobku artystycznego dzieci od 6 lat i młodzieży do lat 17. Impreza przebiegała dwuetapowo: na początku marca br. odbyły się eliminacje w miastach powiatowych, a pod koniec marca odbył się Finał w Przemyślu. Jego uczestnikami byli laureaci przeglądów powiatowych w kategoriach: soliści, zespoły wokalno-instrumentalne i zespoły wokalne m.in. z Częstochowy, Nowego Sącza, Dębicy, Rzeszowa, Leżajska, Horyńca, Kańczugi, Przeworska, Radymna, Jarosławia i Przemyśla.

Każdy z uczestników zaprezentował po 2 utwory, wśród nich znajdowało się wiele autorskich kompozycji i aranżacji. Komisja Artystyczna w składzie: Grażyna Zajączkowska (Przeworsk), Renata Dobosz (Lublin), Jacek Szot (Przemyśl) oceniała dobór repertuaru dostosowny do wieku wykonawcy, walory wychowawcze, aranżacje, jakość playbacków, muzykalność i warunki głosowe wykonawcy oraz ogólny wyraz artystyczny.

20 marca br. jury przesłuchało 69 solistów w dwóch kategoriach wiekowych. W kategorii I (soliści w wieku 6-9 lat - kl. 0-III) nagrody otrzymali: I nagroda - Patrycja Skalska z Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, II - Angelika Skoczeń ze Stowarzyszenia AMATA w Nowym Sączu, III - Aleksandra Nowoświad z Gminnego Ośrodka Kultury w Horyńcu Zdroju.

W kategorii II (soliści w wieku 11-12 lat - kl. IV-VI) nagrody otrzymali: I - Rafał Biernadzki z Ośrodka Kultury Gminy i Miasta w Kańczudze, II - Gabriela Opacka z Zespołu Szkół Muzycznych w Przemyślu, III - Anita Kurdziel ze Studia AGA Centrum Kulturalnego w Przemyślu.Wyróżnienie otrzymała m.in. Kinga Zalot z Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu.

Drugiego dnia jury po wysłuchaniu 45 solistów w wieku 13-17 lat i 18 zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych przyznało następujące nagrody i wyróżnienia. W kategorii III (soliści w wieku 13-17 lat): I nagroda - Paulina Korga z Domu Kultury w Dębicy, II - Paulina Ratajczak z Gimnazjum w Nowej Sarzynie, III - Iwona Nepelska z Gminny Ośrodek Kultury w Horyńcu Zdroju.

W kategorii: zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne nagrody otrzymali: I - "eY - Vy" grupa wokalna z Gimnazjum Nr 4 w Mielcu, II - "Pierwszy Taki SEKSTET" z Domu Kultury "Śnieżka" w Dębicy, III - "Kwartet APIA" ze Studia AGA Centrum Kulturalnego w Przemyślu.

Impreza dająca możliwość jej uczestnikom pokazania swoich umiejętności przed szerszą publicznością a jednocześnie porównania ich z możliwościami równieśników, cieszyła się ogromną popularnością. Duża ilość zgłoszeń skłania organizatorów do rozważenia możliwości czy nie rozrzerzyć w przyszłości jej zasięgu do imprezy ogólnopolskiej. Warto jeszcze wspomnieć, że dzięki sponsorom "Agros Nova" spółka z o.o. z Warszawy oraz "INFORES" spółka z o.o. z Przemyśla młodych wykonawców obdarowano cennymi upominkami.

Jolanta Nowak
Centrum Kulturalne w Przemyślu 

Numery archiwalne
Czerwiec 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30