Strona główna » Nasze wydawnictwa » maj-czerwiec, nr 5-6 (125-126) / 2003 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

maj-czerwiec, nr 5-6 (125-126) / 2003

Wspólpraca partnerska z Vyskovem w republice Czeskiej
Delegacja z Jarosławia z Wiceprzewodniczącym Rady Miasta Wacławem Spiradkiem i Wiceburmistrzem Tadeuszem Pijanowskim na czele uczestniczyła 2 maja 2003r. w obchodach 135. rocznicy założenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Vyskovie w Republice Czeskiej. W programie wizyty znalazła się prezentacja nowoczesnego sprzętu strażackiego, jak również pokaz sprawnościowy podczas akcji ratowania ludzi uwięzionych w płonącym samochodzie czy na wysokich kondygnacjach budynków. W Centrum Informacji Turystycznej została otwarta wystawa zdjęć sprzed największego w dziejach miasta pożaru, jaki miał miejsce w XVIII w., a także dokumentacja ze szkoleń i pomocy, jakiej udzielili mieszkańcom partnerskiego miasta Dőbeln w Niemczech podczas powodzi w sierpniu 2001 r. Krótka historię OSP w Vyskovie przedstawił kronikarz miasta Władymir Čamek.

Podczas Mszy św. proboszcz par. Wniebowzięcia Matki Bożej powiedział m.in. "Strażacy, to ludzie, którzy niosą pomoc w ekstremalnych warunkach, gotowi do złożenia nawet największej ofiary, by ratować zdrowie i życie. Dobrze jest wiedzieć, że jest ktoś, na kogo można liczyć". Poświęcił też figurę św. Floriana - patrona strażaków, którą w imieniu władz Vyskova odebrał Zastępca Burmistrza Lubo� Kadlec.

Spotkanie było okazją do konkretnych rozmów na temat tegorocznej wymiany młodzieży. W dniach 30.06. - 11.07. młodzież z Jarosławia, Michaloviec, Dőbeln i Vyskova wraz z opiekunami będzie wypoczywać w czeskim Baldovcu. Osobą odpowiedzialną za organizację akcji letniej jest Olga Muzikova. Obóz integracyjny będzie miał charakter sportowy. Planowane są dni poszczególnych narodów, podczas których uczestnicy będą prezentować własne programy. Organizatorzy zapewniają opiekę pedagogiczną, zajęcia sportowo - rekreacyjne oraz wycieczki w najbliższe okolice. Środki finansowe na ten cel uzyskano z funduszu wyszehradzkiego. Projekt przygotowany wspólnie ze Slavkovem i Bučovicami spotkał się z uznaniem wyrażonym w postaci dotacji. Przypomnę, że w ubiegłym roku pierwszy taki obóz został zorganizowany w Jarosławiu. Uczestniczyły w nim dzieci z Czech, Słowacji i Ukrainy. "Wspólne wakacje młodych ludzi z naszych miast partnerskich są doskonałym sposobem przełamywania barier i wzajemnej integracji" - powiedział Zastępca Burmistrza Miasta Jarosławia Tadeusz Pijanowski.

Omawiano również zasady i procedurę wydania folderu w trzech językach. Będzie zawierał najważniejsze informacje o Vyskovie, Michalovcach i Jarosławiu.

2 maja w Vyskovie obchodzono również Święto Młodzieży, dlatego Burmistrz Petr Hajek wręczył przedstawicielce młodego pokolenia symboliczny klucz do miasta.

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Wacław Spiradek stwierdził: "Jestem zachwycony tym małym, ale gospodarnym miastem, które dla turystów przygotowuje bogatą ofertę przez cały rok".

Vyskov jest miastem 23-tysięcznym, położonym w sercu Moraw, w odległości 100 km od Brna. Umowa o wzajemnej współpracy z Jarosławiem został podpisana 12 maja 2001 r.

Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Maj 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31