Strona główna » Nasze wydawnictwa » maj-czerwiec, nr 5-6 (125-126) / 2003 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

maj-czerwiec, nr 5-6 (125-126) / 2003

Obchody Dnia Ziemi
Uczniowie SP Nr 11 w programie z okazji Dnia Ziemi, 29.04. | Fot. archiwum SP 11
Uczniowie SP Nr 11 w programie z okazji Dnia Ziemi, 29.04.
Fot. archiwum SP 11

29.04. br. w Szkole Podstawowej Nr 11 odbył się koncert podsumowujący kilkutygodniowe obchody Dnia Ziemi. Hasłem tegorocznych obchodów było "Serce dla ziemi". Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli: Lidii Matuły, Haliny Górskiej, Lucyny Szatko, Małgorzaty Kiwior, Doroty Grzędy, Elżbiety Kyc, Bronisławy Mroczko, Alicji Droździel i Jurija Sucholickiego przedstawili historię święta, zasady zdrowego żywienia, działania szkoły na rzecz ekologii oraz podarowali - trzeci już - tomik wierszy autorstwa młodych poetów ze szkoły.Scenki edukacyjne na długo pozostaną w pamięci uczniów i gości. Coraz częstszy widok różnego rodzaju śmieci jest mobilizacją do troski o czystość naturalnego środowiska. Trzy życzenia wypowiedziane przez szczęściarza - wędkarza do złotej rybki niosą ze sobą morały: nie należy marzyć o futrze z norek, lecz zadowolić się imitacją; prawdziwym skarbem jest czyste morze, a zamiast samochodu, który wydziela spaliny można kupić rower. Bajka o królewnie Śmieszce, która kocha przyrodę, jej macosze nieczułej na piękno natury i ekoludkach przywracających ład - w sposób ciekawy i wymowny ukazywała zadania, jakie spoczywają na młodym pokoleniu. Kolejne scenki z programu "Bądź zielonym konsumentem" uczyły, że należy używać opakowań wykonanych z materiału, nie niszczyć środowiska przez kosmetyki z freonem, kupować soki i napoje w kartonach lub butelkach zwrotnych, używać artykułów chemicznych nie zawierających fosforanów. Ponieważ rok 2003 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Czystej Wody przedstawiono "Przygody kropli wody".

Warto wspomnieć, że uczniowie SP 11 mają zajęcia w tzw. "zielonej klasie". W ogrodzie OO. Reformatów każda klasa uprawia i pielęgnuje swój zagon.

Zofia Krzanowska

***

Dnia 24 kwietnia br. w Zespole Szkół Drogowo - Geodezyjnych, Ogólnokształcących i Inżynierii Środowiska odbyły się obchody Dnia Ziemi pod hasłem "Ratujmy naszą planetę". Podczas obchodów uczniowie przedstawili wyniki monitoringów: powietrza, wody i gleby wykonywanych na terenie powiatu jarosławskiego od wielu lat w ramach programu "Czysta Wisła i rzeki Przymorza". Dużą uwagę uczestników przykuła mapa przedstawiająca zanieczyszczenie powietrza miasta Jarosławia wykonana w oparciu o badanie flory porostów, wykazująca jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze w naszym mieście.

Uczniowie klasy 3 iś przedstawili scenkę rodzajową na temat segregacji odpadów z udziałem jak zwykle skłóconych: Kargula i Pawlaka. Uczennica Edyta Ochab z klasy 5 inżynierii środowiska przedstawiła referat na temat "Agroturystyka w powiecie jarosławskim", który był podsumowaniem badań przeprowadzonych wśród właścicieli gospodarstw agroturystycznych na potrzeby Starostwa Powiatowego. Duże wrażenie na uczestnikach wywarł referat połączony z prezentacją multimedialną "Powtórka z E", w którym przedstawiono występowanie różnego typu konserwantów i ich szkodliwość dla zdrowia ludzi. Salwy śmiechu wśród uczestników obchodów wywarła scenka wykonana przez uczniów klasy 4 iś pt. "Z życia ekologicznej rodziny", w której uczniowie przedstawili mamę "zachęcającą" męża i syna do zmiany nawyków żywieniowych.

Na koniec odbył się pokaz mody ekologicznej w wykonaniu uczniów oraz degustacja potraw zdrowej żywności wykonanych przez uczniów klasy: 1, 3, i 4 inżynierii środowiska. Świetlica szkolna, w której odbyły się obchody udekorowana była plakatem o treści ekologicznej wykonanymi przez uczniów.

Obchody "Dni Ziemi" zorganizowała mgr inż. Małgorzata Imiełowska przy współudziale mgr inż. Ewy Skotnickiej.

Małgorzata Imiełowska

 

Numery archiwalne
Maj 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31