Strona główna » Nasze wydawnictwa » marzec, nr 3 (149) / 2005 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

marzec, nr 3 (149) / 2005

"10 tysięcy przyjaciół pojedzie na stałe do Użgorodu"

24 lutego 2005 r. odbyło się oficjalne przekazanie ok. 10 tysięcy książek dla Szkoły Polskiej im. Ks. J. Tischnera w Użgorodzie. Głównym inicjatorem akcji był Andrzej Zgryźniak - instruktor MOK i członek Polskiego Związku Wschodniego. Do akcji zbierania, która trwała od października 2004 r. do lutego br. bardzo aktywnie włączyła się Elżbieta Tkacz - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jarosławiu wraz z pracownikami. W imieniu Dyrekcji Szkoły na Ukrainie woluminy odebrała Danuta Pęcherek - nauczycielka i organizatorka biblioteki polskiej. Szkoła funkcjonuje już 5 lat, a pani Danuta Pęcherek uczy w niej języka polskiego od dwóch lat.

Współpraca z miastem Użgorod rozpoczęła się w 2001 r. Umowę podpisano 6.10.2002 r. Użgorod liczy 117 tys. mieszkańców. Leży na Zakarpaciu, jest ważnym ośrodkiem administracyjnym, politycznym i kulturalnym kraju. W ubiegłym roku dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych w ramach Funduszu PHARE 2001 CBC SPF Jarosław - Użgorod zrealizowano dwa projekty: "Euroregionalne trasy rowerowe na szlaku miast Jarosław - Użgorod" oraz "Miasta Euroregionu Karpackiego - razem na rzecz rozwoju turystyki".

"Książka to przyjaciel człowieka, więc jeśli do naszego partnerskiego miasta pojedzie tyle książek to tak, jakby 10 tysięcy przyjaciół pojechało na stałe do Użgorodu" - powiedział Burmistrz Janusz Dąbrowski.

"Ta akcja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Najwięcej zgromadzonej literatury to klasyka polska i obca, literatura dla dzieci i młodzieży, a także pozycje z dziedziny historii, geografii i nauk przyrodniczych. Książki podarowane przez PPHU "Orion" to nowości. Są to piękne wydania albumowe, a także bajki i baśnie dla najmłodszych" - stwierdziła z dumą pani E. Tkacz. Warto wymienić, że Miejska Biblioteka Publiczna w Mielcu przekazała 4115 woluminów, Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie - 1200 woluminów; Miejska Biblioteka Publiczna w Jarosławiu - 2300 woluminów; Biblioteka Pedagogiczna w Jarosławiu - 500 woluminów oraz PPHU "Orion" w Rzeszowie - 1300 woluminów. Ofiarodawcami są głównie mieszkańcy Jarosławia i Rzeszowa. Do akcji włączyła się nawet Polka mieszkająca w Szwecji, która przesłała kilkadziesiąt woluminów z klasyki polskiej i obcej. Danuta Pęcherek podziękowała za zaproszenie do Jarosławia i przeprowadzoną zbiórkę: "Nikt z nas nawet nie marzył o takiej ilości książek. Teraz, gdy otrzymaliśmy tak dużo pozycji z klasyki będziemy mogli lekcje literatury polskiej prowadzić na wysokim poziomie". Część książek wesprze zbiory Uniwersytetu Użgorodzkiego oraz biblioteki miejskiej.

W spotkaniu uczestniczyli również: Stanisław Sobocki - Prezes Polskiego Związku Wschodniego w Jarosławiu, ks. Wacław Prucnal - kapelan Związku, zastępcy Burmistrza: Tadeusz Pijanowski i Marian Muzyczka oraz Naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Fizycznej Bogdan Wołoszyn.

Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Czerwiec 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30