Strona główna » Nasze wydawnictwa » marzec, nr 3 (149) / 2005 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

marzec, nr 3 (149) / 2005

Międzynarodowe Targi Turystyczne

Uroki Jarosławia podziwiali uczestnicy Międzynarodowych Targów Turystycznych "REGIONTOUR", które odbywały się w dniach 13-16 stycznia br. w Brnie. Podobnie, tydzień później (20-22.01.) w Bratysławie odbywały się Targi Turystyczne "SLOVAKIATOUR".

Prezentacje mogły się odbyć dzięki współpracy partnerskiej z Vyškovem w Republice Czeskiej oraz z Michalovcami na Słowacji, gdyż burmistrzowie tych miast zaprosili do udziału w promocji przedstawicieli z Jarosławia. W uroczystym otwarciu targów REGIONTOUR uczestniczyli m.in. minister ds. rozwoju regionalnego Jiriho Paroubek, minister ds. ekologii Libor Ambrozek, wojewoda Południowomorawskiego Regionu Stanislav Juranek oraz Burmistrz Brna Richard Svoboda. "Regiontour stał się najważniejszym elementem rozwoju ruchu turystycznego nie tylko w Czechach" - powiedział Stanislav Juranek. "Jestem przekonany, że rozpoczęcie roku od tego rodzaju inicjatywy zaowocuje dużym napływem turystów" - dodał wojewoda. Wśród 1100 wystawców byli także przedstawiciele Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego.

Na targach w Bratysławie prezentowało się 485 wystawców z 26 krajów. W ciągu 9 miesięcy działalności w strukturach UE ruch turystyczny na Słowacji wzrósł o 28%. Oficjalnego otwarcia dokonali m.in. minister gospodarki Pavol Rusko, minister telekomunikacji Pavol Prokopowyč oraz Prezydent Bratysławy Andrej Druchowsky. "Zainteresowanie targami turystycznymi rośnie z roku na rok, co świadczy o tym, że spełniają one swoją rolę zgodnie z oczekiwaniami" - skomentował minister Pavol Rusko. "Już po raz drugi uczestniczyłem w targach turystycznych w Czechach i na Słowacji. Zauważyłem, że nasza oferta jest bardzo atrakcyjna dla europejskich turystów, których zachwyt nad prezentowanymi zabytkami nieco mnie zaskoczył" - stwierdził Wiceburmistrz Tadeusz Pijanowski. Wyjazd na targi był także okazją do spotkania z przedstawicielami miast partnerskich i ustalenia planu pracy na rok bieżący. W 2005 r. w Vyškovie zostanie zorganizowana wystawa "Partnertstwo" prezentująca zaprzyjaźnione miasta. Do udziału zostały zaproszone zespoły z Jarosławia, Michaloviec, Döbeln (Niemcy) i Virovitica (Chorwacja). Ponadto 7- 11.09.2005 w Vyškovie odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Chórów Dziecięcych. Planowana jest również w Vyškovie kolejna wystawa poświęcona regionowi Vyškova. Burmistrz Petr Hajek zaproponował, by ta wystawa mogła być prezentowana w Jarosławiu i Michalovcach. Urząd Miasta Michalovce złożył projekt unijny na zorganizowanie międzynarodowej olimpiady sportowej, w której planowany jest udział miast partnerskich. Zastępca Burmistrza Miasta Jarosławia Tadeusz Pijanowski poinformował, że w tym roku w ramach wymiany młodzieży na wypoczynek do Jarosławia przyjadą 10-osobowe delegacje uczniów wraz z opiekunem z Michaloviec, Vyškova i Użgorodu. W dniach 8-10.04.2005 r. na zaproszenie władz Jarosławia w Krakowskim Salonie Turystycznym będą uczestniczyć przedstawiciele z Vyškova i Michaloviec. W dniach 21-28.08.br. odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej "Pieśń naszych korzeni". Jarosław w tym roku obchodzi 630. rocznicę nadania prawa magdeburskiego, 250. rocznicę koronacji figury Matki Bożej Bolesnej i 80-lecie działalności Muzeum. O swych planach burmistrzowie miast partnerskich poinformowali dziennikarzy podczas konferencji prasowej.

Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Czerwiec 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30