Strona główna » Nasze wydawnictwa » marzec, nr 3 (149) / 2005 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

marzec, nr 3 (149) / 2005

"Jeszcze cieplej u Przyjaciół Dzieci"
Otwarcie Środowiskowego Ogniska Wychowawczego TPD. Prezes PSS Społem Alicja Jużyniec podarowała dzieciom instrument muzyczny. | Fot. Iwona Międlar
Otwarcie Środowiskowego Ogniska Wychowawczego TPD. Prezes PSS Społem Alicja Jużyniec podarowała dzieciom instrument muzyczny.
Fot. Iwona Międlar

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci ma w centrum miasta nową placówkę. Jest to Środowiskowe Ognisko Wychowawcze. Wśród osób obecnych na uroczystym otwarciu znaleźli się: o. Marcin Barański OP, oraz o. Arkadiusz Chuchra OSM , prezes TPD Oddziału Okręgowego w Przemyślu pani Maria Piestrach, władze jarosławskiego oddziału TPD: Anna Korczewska (prezes), Józef Marmurowicz -(wiceprezes), Grażyna Bochenek (sekretarz), oraz członkowie TPD w Jarosławiu, przedstawiciele Rady Powiatu w osobach pani Bogumiły Kokockiej i Marii Plęs, Radna Rady Miasta pani Alicja Jużyniec, Zastępca Burmistrza Miasta Tadeusz Pijanowski, Naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Fizycznej UM Bogdan Wołoszyn, , Mieczysław Kraus- dyrektor jarosławskiego Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, dyrektor MP Nr 9 pani Agata Kolasa - Skiba, oraz wychowawczyni Ogniska - pani Agnieszka Kapusta.

"W naszym mieście mamy ludzi otwartych na potrzeby innych. Oni są bezinteresowni ze swoim zapałem zawsze wiedzą komu przyjść z pomocą. Jestem szczęśliwa, że moim udziałem jest otwarcie dzisiaj takiej placówki" - powiedziała A. Korczewska. Przy poświęceniu Ogniska Wychowawczego o. Arkadiusz powiedział "To miejsce piękne, bardzo potrzebne i chwała tym, którzy podjęli się utworzenia ogniska dla dzieci". Przy poczęstunku można było chwilę porozmawiać. Co bardzo ciekawe i budujące w tworzenie placówki angażują się sami rodzice, których pociechy uczęszczają do Ogniska. Na stole znalazły się ciasta upieczone przez mamy.

Z informacji podanych przez panią Annę Korczewską dowiedzieliśmy się, iż raz w tygodniu rodzice przychodzili do Ogniska na zajęcia prowadzone przez psychologów w ramach cyklu "Szkoła dla Rodziców". Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem; to ważne, że można porozmawiać o swoich problemach, próbować razem rozwiązywać trudności wychowawcze i nie tylko takie. Jak potwierdziła wychowawczyni pani A. Kapusta wsparcie psychologów mogły otrzymać też dzieci; pomoc w radzeniu sobie z agresją, nadmierną pobudliwością to zadanie dla psychologów. W roku bieżącym Ognisko nie prowadzi zajęć terapeutycznych do czasu otrzymania na to zadanie środków ze stosownych instytucji.

Zajęcia merytoryczne odbywają się w dni powszednie w godz. 12.00-18.00. Pedagodzy szkolni (SP 11, SP 4, SP 6, GP 3) wytypowali dzieci do zajęć w Środowiskowym Ognisku Wychowawczym. Dzieci skierowane za zgodą rodziców są pod opieką wychowawcy i nie mogą samowolnie opuszczać placówki.

W planie zajęć poza pracą nad programem szkolnym, dzieci mają zapewnione zajęcia plastyczne, aktorskie, sportowe (np.basen), muzyczne. Otrzymują też jeden posiłek, w ramach podwieczorku; zawsze są kanapki, drożdżówki itp.

Zapotrzebowanie na tego typu placówkę w Jarosławiu jest bardzo duże. Urząd Marszałkowski przekazał TPD 10.000 zł na utrzymanie i utworzenie Ogniska Wychowawczego. Do końca roku środki te zostały wykorzystane. "Będziemy walczyć o Ognisko, już zabiegamy o środki na dalsze funkcjonowanie" - powiedziała sekretarz TPD w Jarosławiu pani Grażyna Bochenek. W Polsce jest sporo tego rodzaju placówek. Nasze Środowiskowe Ognisko Wychowawcze jest szóstą z kolei placówką na Podkarpaciu. Praca z dziećmi połączona z terapią dla rodziców jest wspaniałą bazą dla poprawy relacji rodzinnych, próby pomocy rozwiązywania bieżących problemów rodzin.

Podczas uroczystości inauguracyjnych prezes "PSS Społem" pani Alicja Jużyniec (równocześnie radna RM) przekazała na rzecz Placówki syntezator: "Mam nadzieję, że przez ten skromny prezent będę mogła przyczynić sie do tego, abyście dzieci mogły rozwijać swoje talenty. Bo na pewno wśród was są też i tacy, którzy mają talent muzyczny". Dzieci od razu podjęły się szukania talentów muzycznych. Prezes TPD A. Korczewska planuje jeszcze w tym semestrze poszerzyć działalność Ogniska o edukacyjno-wyrównawczą. Dzieci korzystać będą z pomocy merytorycznej nauczycieli poszczególnych przedmiotów, tak, aby poszerzały swoją wiedzę, albo utrwalały program szkolny, z którym mają trudnosci. "Jeśli uda się pozyskać wystarczające środki chcę utworzyć grupę wsparcia dla rodziców i ich dzieci. Zainteresowanie warsztatami psychologicznymi jest duże u dzieci i u rodziców" - powiedziała prezes TPD.

Iwona Międlar
Numery archiwalne
Czerwiec 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30