Strona główna » Nasze wydawnictwa » marzec, nr 3 (149) / 2005 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

marzec, nr 3 (149) / 2005

Spotkanie z autorem...

Promocja książki "Dawne kolegium oo. Jezuitów. Kolegiata Bożego Ciała w Jarosławiu" autorstwa Jacka Hołuba odbyła się 15.12.2004 r. w Sali Narad Urzędu Miasta. Jacek Hołub ma 42 lata, jest przewodnikiem terenowym i beskidzkim, a także ratownikiem Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Znany jest jako aktywny działacz turystyki w Jarosławiu. Był m.in. członkiem Zarządu PTTK i współtwórcą Komisji Turystyki Górskiej przy PTTK Jarosław. Organizuje rajdy na terenie Pogórza Przemyskiego, Beskidu Niskiego, Bieszczadów i Beskidu Sądeckiego. Jest inicjatorem przejazdów rowerowych "Ojciec i syn" oraz corocznego przejścia pieszego "Od Betlejem do Betlejem". Napisał już dwa przewodniki: o Bazylice Matki Bożej Bolesnej i kościele pw. św. Mikołaja i św. Stanisława. Nowy przewodnik dotyczący kolegiaty dedykowany jest pamięci ks. Prałata dra Bronisława Fili, ofiarnego konserwatora zabytkowych obiektów sakralnych w Jarosławiu w dowód wdzięczności za 34-letnią posługę kapłańską w naszym mieście. Książka mogła się ukazać dziki licznym sponsorom, wśród których warto wspomnieć: Podkarpacki Urząd Marszałkowski w Rzeszowie, Kurię Metropolitarną w Przemyślu, Karpacką Spółkę Gazowniczą Oddział ZG w Jarosławiu, Zamojską Korporację Energetyczną Zakład Energetyczny Jarosław. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Zofia Kasperek z Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, Ks. Infułat Józef Sondej, Dyrektor Radia Ave Maria Ks. Prałat Marian Rajchel, Wicestarosta Powiatu Jarosławskiego Janusz Kołakowski, ratownicy bieszczadzkiej grupy GOPR z naczelnikiem Grzegorzem Chudzikiem, Dyrektor Muzeum Jarosław Orłowski, Prezes Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia Józefa Frendo, Prezes Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Oddział w Jarosławiu Dorota Milianowicz, Prezes Koła Przewodników w Rzeszowie Witold Haspel.

Podczas spotkania Prezes Stowarzyszenia Zdzisława Bachanek przypomniała krótko historię Koła Przewodników w Jarosławiu podkreślając m.in. odnowienie i ustawienie krzyża na Haliczu, udział w corocznych ogólnopolskich pielgrzymkach na Jasną Górę i w Drodze Krzyżowej na Tarnicę, organizowanej w Wielki Piątek.

List do Burmistrza Miasta z podziękowaniem za zaproszenie przesłał Ks. dr Kazimierz Leń SJ - autor pracy doktorskiej o Jezuitach w Jarosławiu.

"Są takie miejsca na mapie Polski, które utrzymują i kultywują tradycje chrześcijańskie związane z historią naszej Ojczyzny. Południowo-wschodnie tereny, to nie tylko bieszczadzkie szczyty, niebieskie, kręte rzeki, ale też miasta i wioski, pełne ciekawych zabytków. Nie ulega wątpliwości, że tym wspaniałym miastem jest Jarosław, a w nim kolegiata Bożego Ciała, jeden z piękniejszych obiektów" - powiedział Jacek Hołub.

Promocje uświetnił występ recytatorów z Publicznego Gimnazjum Nr 1, którzy zaprezentowali wiersze Jerzego Hordyńskiego, Anny Gajdy, Grażyny Stopy i Witolda Szczepańca.

Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Czerwiec 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30