Strona główna » Nasze wydawnictwa » maj, nr 6 (90) / 2000 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

maj, nr 6 (90) / 2000

Strona 6
Taneczny Jubileusz

W dniach 30.04. - 2.05. br. odbywały się uroczystości 50-lecia Państwowego Ogniska Baletowego im. Lidii Nartowskiej. W niedzielę 30 kwietnia otwarta została bogata w materiały archiwalne wystawa. Licznie przybyli uczniowie, absolwenci, instruktorzy i nauczyciele, dla których spotkanie było ogromną radością. Wspominali minione przygody, występy i nagrody. Po południu okolicznościową tablicę w budynku POB odsłonili: p. Krystyna Wawrzyniak - żona b. dyrektora śp. Edwarda Wawrzyniaka i p. Zbigniew Nartowski - syn założycielki Lidii Nartowskiej. Jubileuszowy koncert w Hali Sportowej MOSiR-u nie tylko zachwycił, ale też rozbawił. W półwiecznej historii placówki zanotowano ok. 1000 występów i programów okolicznościowych. Przez wiele lat organizowano kolonie, podczas których wypoczynek łączony był z nauką tańca. Szczegóły z bogatej działalności "Jubilata" znajdą Państwo w monografii, której autorem jest p. Roman Bury.
Sobocki Stanisław Wiceprzewodniczący Rady Miasta Jarosławia d/s Kultury

Wspomnienie o p. dyrektor Lidii Nartowskiej
- w 55 rocznicę


Była zima 1945/46. Byłem wówczas uczniem IV klasy gimnazjum w Jarosławiu. Z inicjatywy ówczesnego Dyrektora dra Wacława Nartowskiego a właściwie jego małżonki Lidii wprowadzono na terenie gimnazjum w auli "Kurs tańca towarzyskiego".

Pani Dyrektor Lidia Nartowska, to pani wówczas w balzakowskim wieku - mimo, że dość otyła (niech określenie to mi wybaczy) uczyła nas bezpłatnie i tańczyła jak piórko!

Chętnych na początku było niewielu. Wstydzili się braków ogłady i wyrobienia spowodowanego okupacją, a nauki w szkole było bardzo dużo, ale pamiętam dokładnie, że ci chętni do nauki to m.in. Miecio Begiej, Jurek Krawczyk, Janek Skiba (późniejszy Prezydent Królewskiego Miasta Krakowa) i ja. Naukę tańca prowadziła osobiście p. Dyrektor Nartowska i osoby jej pomagające. Uczono nas kultury i techniki tańców: walca, tango, a następnie poloneza. Z chwilą powrotu z Węgier ks. Jana Stączka (późniejszego Jego Ekscelencję Infułata w Rzeszowie), który był naszym wychowawcą i w pełni tego słowa przyjacielem w I i II klasie Liceum Humanistycznego, tenże wielce nas zachęcał do korzystania m.in. z nauki tańca bowiem dbał o nasze wykształcenie i kulturę wychowania. Dlatego będę nieskromny i wypomnę, że było to przed ponad 50 laty, a obecnie w okresie uroczystości 50-lecia Państwowego Ogniska Baletowego im. Lidii Nartowskiej w Jarosławiu (30 kwietnia - 3 maja 2000 r.) należy to przypomnieć. W latach 1948-53 będąc studentem medycyny i starostą roku w Uniwersytecie Lubelskim nie miałem trudności w zaproszeniu nie tylko do tańca, ale przede wszystkim prowadzenia poloneza na balach medyka np. Jego Magnificencji Rektora pani Skubiszewskiej, wcale mi to żadnych trudności nie sprawiało.

To zasługa naszych nauczycieli w Gimnazjum i Liceum w Jarosławiu - chwała Im za to! Niech ten przyczynek znajdzie się zatem w kronice kulturalnej Wolnego, Królewskiego Miasta Handlowego Jarosławia!

Numery archiwalne
Czerwiec 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30