Strona główna » Na bieżąco » Ogłoszenia i komunikaty » Archiwum » 2016 » Październik
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Ogłoszenia i komunikaty

Komunikat w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń

W związku z działaniami podejmowanymi przez administrację rządową mającymi na celu zwalczanie afrykańskiego pomoru świń (ASF) oraz łagodzenia jego skutków, zachęcamy do zapoznania się z problemem oraz zasadami bioasekuracji zwierząt przed chorobą.

Afrykański pomór świń (ASF) jest chorobą zakaźną i zaraźliwą, dotyczącą wyłącznie świń i dzików. Wirus ASF jest niechorobotwórczy dla ludzi. Jedynym sposobem zakażenia stada świń wirusem ASF jest mechaniczne wprowadzenia czynnika chorobotwórczego do stada. W Polsce najważniejszym powodem szerzenia się ASF w populacji świń jest człowiek oraz dziki.

By nie dopuścić do zarażenia zwierząt niezbędne jest zachowanie bioasekuracji przy hodowli trzody chlewnej.

Z zasadami bioaskuracji oraz sposobami ich wdrażania i przestrzegania szczegółowo można się zapoznać na stronach:

- Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pod adresem: http://www.minrol.gov.pl w zakładce zasady ochrony gospodarstw przed ASF,

- Głównego Inspektoratu Weterynarii pod adresem: http://www.wetgiw.gov.pl w zakładce ASF,

- Wojewódzkiej Inspekcji Weterynaryjnej z/s w Krośnie pod adresem: http://wiw.krosno.pl w zakładce ASF,

- BIP Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego pod adresem: www.bip.rzeszow.uw.gov.pl w zakładce „Pozostałe informacje - Informacje z zakresu rolnictwa".

Źródło: bip.rzeszów.uw.gov.pl

Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z informacjami!

Państwowy Instytut Weterynaryjny przygotował film edukacyjny pt."Afrykański pomór świń-zasady ochrony świń przed chorobą", z którym można się zapoznać pod linkiem na stronie Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie w zakładce "Materiały Informacyjne" - FILM

W załączeniu pismo przewodnie Wojewody Podkarpackiego, apel Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Lekarza Weterynarii do hodowców trzody chlewnej, a także graficzna wersja zasad, których należy przestrzegać w celu ochrony gospodarstwa przed wirusem afrykańskiego pomoru świń.


 

Barbara Brzezińska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(26.10.2016 | aktualizacja 15.11.2016 14:24)
Maj 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31